סיבוכים לאחר ניתוח הקטנת חזה

ניתוח להקטנת חזה הוא מהניתוחים בעלי שיעורי שביעות רצון הגבוהים ביותר. הסיבה לכך היא שמעבר לתוצאה האסתטית קיימת פה השפעה משמעותית על הגוף כולו. האשה מרגישה קלה יותר, רזה יותר. היא יכולה להתחיל לבצע פעילות גופנית מאומצת מבלי שהחזה הגדול יפריע לה בהתנהלות היומיומית. יחד עם זאת כמו לכל ניתוח, גם לניתוח הקטנת חזה יכולות להיות בעיות או סיבוכים במהלך הדרך .

סיבוכים ובעיות לאחר ניתוח הקטנת חזה

בעיה ראשונה והחשובה מכולן לדעתי היא בעיית תאום הציפיות. כל יעוץ לקראת כל ניתוח חייב לתת לאשה תמונה אמתית של מה הניתוח יודע לתת וחשוב יותר, מה הניתוח לא יודע לתת. ניתוח להקטנת חזה הוא ניתוח משנה חיים אבל הוא לא ייתן לך לעולם שד של בחורה צעירה שנולדה עם שד קטן. ישנן נשים עם חזה גדול שחלמו במשך שנים על חזה קטן וזקור, חזה שלא דורש חזייה, חזה שדומה לתוצאה של אשה צעירה שעברה הגדלת חזה עם שתל סיליקון. זו לא התוצאה הצפויה לאחר הניתוח וכדי להבין בדיוק מהי התוצאה הצפויה לך, הקשיבי לרופא בזמן הייעוץ ונסי להגדיר לעצמך מה מהציפיות שלך יתממשו ומה לא.

בעיה נוספת שיכולה להתרחש אחרי ניתוח להקטנת חזה היא בעיה הפוכה מזו שתיארתי קודם. לעיתים כירורג פלסטי שלהוט לרצות את המטופלת ולתת לה שד קטן מסיר יותר מדי מרקמת השד. התוצאה הקוסמטית במצבים הללו היא לא יפה. השד נראה רחב ומרוקן ויכול לגרום עוגמת נפש רבה למטופלת.

 

סיבוכים לאחר ניתוח הקטנת חזה

 

 

סיבוכים נדירים שיכולים להתרחש אחרי ניתוח להקטנת חזה הם כמו בכל ניתוח

דימום

סיבוך מאד נדיר שקורה בדרך כלל בשעות הראשונות לאחר הניתוח בגלל כלי דם קטן שנפתח. דימום מתבטא בנפיחות של השד ודורש לעיתים כניסה חוזרת לחדר הניתוח כדי לצרוב את כלי הדם שנפתח.

זיהום

מאד מאד נדיר בניתוח להקטנת חזה באשה שאיננה מעשנת. במידה ויש אודם חדש, הפרשה או חום יש צורך בטיפול אנטיביוטי דרך הפה או דרך הוריד.

פתיחה של הצלקת הניתוחית או ריפוי מאוחר שלה

הרבה פעמים בנקודה התחתונה ביותר של הצלקת האורכית, בתחתית השד, תתכן פתיחה קטנה של הצלקת עם הופעה של רקמה לבנה באזור הפתוח. נשים רבות טועות לחשוב שהרקמה הלבנה הזו היא זיהום כשלמעשה מדובר בהפרשה תקינה כשיש מוקד שנותר פתוח. הטיפול הוא חבישה מיוחדת המבוססת על אצות שסופחת את ההפרשה וסוגרת את הצלקת.

צלקת בולטת

ניתוח להקטנת חזה כרוך בצלקת על גבי השד. אין ברירה. הצלקת המועדפת עלי בניתוח היא מסביב העטרה בנוסף לצלקת אורכית בקוטב התחתון של השד (צלקת בתבנית 'סוכריה על מקל'). אני לא נוהגת להוסיף צלקת רוחבית ארוכה בתחתית השד. בדרך כלל הצלקות בשד הן עדינות ודקות מאד. יחד עם זאת לעיתים הצלקת העגולה, סביב העטרה יכולה להתבלט מעל פני העור. במצבים הללו יש צורך להתאים לצלקת מדבקת סיליקון למספר שבועות. אם יש צורך, ניתן גם להזריק סטרואידים מקומית לצלקת.

חוסר יכולת להניק

בעבר נהגנו לומר ש75% מהנשים יכולות להניק לאחר ניתוח להקטנת חזה אך מחקרים חדשים יותר מראים שכמעט כל הנשים יכולות להניק לאחר הניתוח. יחד עם זאת, אם הנקה חשובה לך יותר מהכל, אל תיקחי סיכון ואל תעברי את הניתוח.

פגיעה בתחושה או באספקת הדם לפטמה

סיבוך מאד נדיר כשהניתוח מתבצע כהלכה ונשמרת מספיק רקמת שד מחוברת לפטמה שתספק לה את זרימת הדם והעצבוב שהיא דורשת.